Aronia

Aronia është një kaçubë e egër me origjinë nga Amerika e Veriut. Ajo u shfaq në Evropë në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të. Në vitet e fundit, ajo ka qenë duke fituar popullaritet në sajë të kërkimit shkencor që shfaqet çdo vit, duke konfirmuar vetitë e tij të shumta promovuese të shëndetit.

aronia czarnoowocowa owoce

 

 

 

 

 

 

 

Cilësia unike e aronisë qëndron në aktivitetin e saj shumë të lartë antioksidant, në të cilin tejkalon të gjitha frutat e tjera. Aronia ka përqendrime shumë të larta të fitonutrientëve të vlefshëm, kryesisht flavonoide dhe polifenole. Kombinon në vetvete avantazhet e verës së kuqe dhe çajit jeshil.

100 gramë fruta përmbajnë mbi 2500 mg polifenole, që është shumë herë më shumë sesa kërkesat ditore të trupit për antioksidantë. Përveç polifenoleve, aronia është e pasur me vitamina B, vitaminë C, kalium, molibden dhe mangan.

Një avantazh i madh i aronisë është edhe fakti që frutat e saj nuk grumbullojnë metale të rënda. Edhe në rast të plantacioneve të vendosura nga rrugë të zënë, rezulton se fruti përmban substanca më pak të dëmshme sesa standardet e BE-së.

Për më tepër, të dy kaçubat dhe frutat e aronisë janë rezistente ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve, prandaj nuk ka nevojë të aplikoni pesticide.

Aronia përfiton.

Arra frutore konsiderohet të jetë një nga frutat më të shëndetshëm në Tokë. Deri më tani, qindra studime shkencore janë kryer në lidhje me përbërjet kimike që gjenden në frutat e arnave.

Aronia ka provuar se është veçanërisht e efektshme:

 • Në parandalimin e aterosklerozës.
  Siç e dimë, sëmundjet e zemrës dhe kardiovaskulare janë shkaqet kryesore të vdekjes së parakohshme. Përmirësimi i dietës duke përfshirë produkte të pasura me antioksidantë ngadalëson zhvillimin e proceseve aterosklerotike. Aronia ul presionin e gjakut dhe për këtë arsye duhet të jetë një përbërës i përhershëm i dietës së njerëzve në rrezik sulmi në zemër dhe goditje në tru.
 • Me probleme të mëlçisë.
  Në vitin 2016, shkencëtarët japonezë testuan efektin e lëngut të aronisë tek minjtë me mëlçi të dëmtuar. Pas 28 ditësh të dietës standarde me lëng frutash, u vërejt një rënie në ashpërsinë e simptomave të dëmtimit të mëlçisë.
  Karakteristikat e ngjashme të aronisë u vunë re gjithashtu një vit më vonë nga shkencëtarët nga Universiteti i Beogradit.
 • Në hipertension.
  Rezultatet e provave klinike që përfshijnë pacientë hipertensivë në rrezik të infarktit të miokardit janë shumë premtuese. Pas dy muajsh trajtimi me ekstraktin e aronisë, u tregua një reduktim i ndjeshëm i presionit të gjakut, në krahasim me vlerat fillestare (presioni sistolik i gjakut ulet nga 144 në 132 mmHg, diastolik nga 87 në 82 mmHg). Në të njëjtin studim u vërejt një efekt pozitiv në nivelet e kolesterolit.
  Përfundim – falë efektit të dobishëm në presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit, produktet e aronisë së zezë mund të jenë të dobishme në trajtimin e pacientëve me sindromën metabolike.
 • Në parandalimin e sëmundjeve neurodegjenerative.
  Dëmtimi i funksionit të trurit përparon me moshën, por edhe për shkak të sëmundjeve degjenerative (Alzheimer, Parkinson) ose abuzimit të agjentëve toksikë për sistemin nervor qendror siç janë alkooli, disa ilaçe dhe agjentë psikoaktivë. Këto ndryshime mund të ngadalësohen duke administruar përbërës polifenolikë. Ekstraktet e Aronias janë treguar të efektshme në rikthimin e kujtesës efikase dhe përmirësimin e proceseve të të mësuarit.
 • Në trajtimin e diabetit.
  Anthocyanins Aronia mund të përdoret për të trajtuar diabetin e tipit I. Duke administruar kafshë anthocyanins, është vërejtur se rrjedha e diabetit të shkaktuar eksperimentalisht është lehtësuar. Kishte një normalizim të peshës trupore të kafshëve, ulje të etjes dhe nxjerrjes së urinës dhe ndryshime të dobishme në treguesit e ekzaminuar të diabetit – normalizimi i niveleve të sheqerit në gjak dhe urinë dhe ndalimi i gjenerimit të radikaleve të lira.
  Një studim tjetër përfshiu 105 gra shtatzëna me diabet, 50 prej tyre u trajtuan me anthocyanins nga aronia, pjesës tjetër u dha placebo. U zbulua se nën ndikimin e anthocyanins chokeberry niveli i oLAB zvogëlohet, gjë që tregon një rrezik më të ulët të stresit oksidativ.
 • Në mbrojtje nga rrezatimi UV.
  Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit që shkojnë me pushime në plazhe me diell pa u mësuar lëkura gradualisht me rrezet e diellit. Kremrat Flavonoid mund të mbrojnë lëkurën nga stresi foto-oksidativ. Studimet tregojnë se pirja e lëngut të aronisë para se të shkoni me pushime ju lejon të qëndroni në diell më gjatë dhe të shmangni djegien nga dielli në ditët e para. Marrja e suplementeve me katekina, e cila aronia është një burim i shkëlqyeshëm, dyfishoi dozën e rrezatimit të nevojshëm për skuqjen e lëkurës.
 • Në mbrojtjen e shikimit.
  Stresi oksidativ fillon dhe përshpejton formimin e kataraktit dhe ndryshimeve patologjike në makulën. Një dietë e pasur me antioksidantë mund të ngadalësojë këto procese. Ajo gjithashtu ka një ndikim në sigurimin e shikimit të natës së mirë dhe mprehtësisë vizuale (antocianinat përmirësojnë mikrocirkulimin dhe zvogëlojnë brishtësinë e kapilarëve). Në të kaluarën, ky problem kishte të bënte kryesisht me pilotët dhe shoferët profesionistë. Në ditët e sotme, lodhja e syve e shkaktuar nga shikimi i gjatë nga një monitor është bërë një problem social. Për shkak se polifenolët kanë një efekt të dobishëm në shikimin e njerëzve që punojnë në një kompjuter ose qëndrojnë ulur para një TV për një kohë të gjatë, aronia mund t’u rekomandohet praktikisht të gjithëve.
 • Në trajtimin e artritit reumatoid.
  Barnat anti-inflamatore (ibuprofen, naproxen, indometacin) që veprojnë si frenues të ciklooksidazës (COX-1 dhe COX-2) përdoren në trajtimin e artritit reumatoid. Këto enzima marrin pjesë në sintezën e përbërjeve përgjegjëse për inflamacionin dhe dhimbjen. Studimet tregojnë se ekstrakti i cianidinës dhe antocianinës nga aronia pengon aktivitetin e këtyre enzimave në një shkallë të krahasueshme me atë të barnave të tilla si ibuprofen ose naproxen.
  Konsumimi i frutave të pasura me antocianina, duke përfshirë arrë frutash, është i dobishëm për shëndetin dhe duhet të rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga reumatizma dhe dhimbjet e kyçeve.
 • Në trajtimin e ulçerave të stomakut.
  Studimi tregoi një efekt të dobishëm të antocianinave të marra nga aronia në ulçerat e stomakut.
  Administrimi i njëkohshëm i etanolit të acidifikuar dhe një dozë e përshtatshme e antocianinave frenuan ndjeshëm formimin e ulçerimit të stomakut në mukozën e stomakut në kafshë eksperimentale. Ai gjithashtu frenoi proceset e oksidimit të lipideve të membranave qelizore në zorrë, mëlçi dhe mushkëri. Efektet e vëzhguara sugjerojnë një efekt pozitiv, mbrojtës të antocianinave si drejtpërdrejt në mukozën e stomakut dhe mbështesin eliminimin e dëmtimit të shkaktuar në organet e tjera.
 • Në parandalimin e sëmundjeve alergjike.
 • Në parandalimin e infeksioneve bakteriale dhe viruseve.

Kundërindikimet.

Aronia në çdo formë është e dobishme për shëndetin. Nuk ka kundërindikacione për të ngrënë aronia, edhe kur përdorni ilaçe me origjinë natyrore ose sintetike. Deri më tani nuk është përshkruar asnjë ndërveprim i chokeberry dhe nuk është gjetur asnjë alergji ndaj chokeberry. Pra, ia vlen të përfshini produktet e arnës në menunë e përditshme, sepse, siç e dimë, është më e lirë dhe më mirë të parandalohet sesa të trajtohet.

Përbërjet e dobishme të pranishme në aronia.

Polifenole.

Këto janë përbërje organike me një efekt të fortë antioksidant. Polifenolët kanë shumë përfitime të provuara shëndetësore. Ato ndihmojnë në problemet me tretjen, kontrollin e peshës, diabetin, sëmundjet kardiovaskulare dhe sëmundjet neurodegjenerative. Polifenolët janë të zakonshëm në shumicën e perimeve dhe frutave, megjithatë, përqendrimi i tyre në frutat e aronisë është më i lartë se në çdo frut tjetër.

[tabela id = 1 /]

Antocianina.

Këto janë ngjyra natyrale që gjenden në frutat dhe perimet e errëta (gështenjë, blu dhe vjollcë). Karakteristikat e tyre për rritjen e shëndetit, janë konfirmuar nga kërkimet shkencore. Antocianinat e pranishme në produktet e frutave dhe aronisë janë antioksidantë shumë të fortë, duke kufizuar ndikimin negativ të radikalëve të lirë në trup. Për më tepër, ato kanë një efekt pozitiv në të gjithë sistemin e qarkullimit të gjakut, zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes së mëlçisë, forcojnë imunitetin e trupit dhe parandalojnë diabetin. Falë zgjerimit të enëve të gjakut, ato gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e infarkteve, goditjeve në tru dhe dhimbjeve të kokës. Ngjashëm me polifenolët, aronia përmban sasinë më të lartë të antocianinave nga të gjitha frutat.

[tabela id = 2 /]

Acid klorogjenik.

Ka veti antioksiduese dhe formon komplekse me jone metalike. Studimet tregojnë se ajo ka veti anti-inflamatore dhe antikancerogjene. Për shkak të vetive të tij antioksiduese, acidi klorogjenik që përmbahet në frutat e arnës mund të japë një kontribut të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Prania e tij në dietë mund të jetë gjithashtu e dobishme për diabetikët, pasi rrit tolerancën ndaj glukozës.

Amigdalina.

Shtë një substancë që gjendet në farat e kajsisë, qershisë, pjeshkës, aronisë dhe bajames, e cila u jep atyre një shije karakteristike të hidhur. Shumë njerëz pretendojnë se mungesa e tij kontribuon në një rritje të incidencës së kancerit, por efektiviteti i tij deri më tani është provuar vetëm testet in vitro. Përmbajtja e amigdalinit në frutat e freskëta të arinës është 201mg / kg

błonnik z aronii ekologiczny

Fibër.

Fibrat që përmbajnë aronia kanë katër përfitime themelore:

 1. Ajo ngadalëson shpejtësinë e thithjes së sheqerit, e cila parandalon rritjen e niveleve të glukozës në gjak shumë shpejt.
 2. Përshpejton kalimin e zorrëve
 3. Punon si një furçë, pastron zorrën e trashë
 4. Kjo lejon të mbash lëvizje të rregullta të zorrëve, duke zvogëluar kapsllëkun

Vitaminat.

 • Vitamina A: 25mg mg / kg
 • Vitamina C: 137-270 mg / kg
 • Folian: 200 μg / kg
 • Vitaminë B1: 180 μg / kg
 • Vitaminë B2: 200 μg / kg
 • Vitaminë B3: 3000 μg / kg
 • Vitaminë B5: 2,790 μg / kg
 • Vitamina B6: 280 μg / kg
 • Vitaminë E: 17,1 mg / kg
 • Vitaminë K: 242 μg / kg

Minerale.

  • Kalium: 2,180 mg / kg
  • Kalcium: 322 mg / kg
  • Magnez: 162 mg / kg
  • Molibden: 11,8 mg / kg
  • Hekur: 9,3 mg / kg
  • Mangan: 6,24 mg / kg
  • Zink: 1,47 mg / kg
  • Bakri: 0,91 mg / kg
  • Bor: 0,71 mg / kg

Aminoacide.

 • Treoninë: 3250 mg / kg
 • Proline: 1149 mg / kg
 • Argininë: 327 mg / kg
 • Acid aspartik: 247 mg / kg
 • Histidinë: 32 mg/kg
 • Tirosinë: 20,mg/ kg