Receta manaferrash Aronia.

Aronia është një frut që është i përsosur për konservime shtëpiake. Nuk është vetëm e shijshme por edhe shumë e shëndetshme. Çfarë mund të bëni me aronia për të shijuar shijen dhe vlerat ushqyese të saj gjatë gjithë vitit? Lëng shtëpie aronia, një tinkturë klasike aronia në vodka ose reçel. Provoni recetat tona të aronisë dhe shikoni sa e lehtë është të përgatitni të gjitha!

Receta e kompostos Aronia.

aronia compote recipe

Komposti Aronia është një shtesë e përsosur për darkën e përditshme, dhe gjithashtu në situata kur ndiejmë se na kap një ftohje. Shtë përgatitur nga përbërës të ngjashëm si lëngu dhe përgatitjet e tjera nga aronia – nga frutat, sheqeri dhe uji. Sidoqoftë, përmasat dhe mënyra e përgatitjes janë të ndryshme. Ju nuk keni nevojë për aq shumë sheqer këtu.

Përbërësit:

 • 2 kg aronia
 • 2 l ujë
 • 40 copë sheqer

Hiqni bishtajat dhe kërcellin nga fruti i aronisë dhe lani frutat. Thani ato me një peshqir letre dhe vendosini në frigorifer (për të privuar frutin nga shija e tij e thekshëm).

Vendosni menjëherë frutat e aronisë që hiqen nga frigoriferi. Zieni ujin dhe sheqerin në një tenxhere për të bërë shurup. Ende i nxehtë, hidhni aronia në kavanoza, vendosni tapat dhe vendosni kavanoza në një tenxhere për të gatuar kavanoza. Pasterizimi i rezervave është zgjatja e afatit të ruajtjes së tyre, kështu që ne mund t’i ruajmë ato në qilarin e shtëpisë gjatë gjithë vitit. Në këtë rast, pasterizimi duhet të zgjasë rreth 20 minuta. Nxirrni kavanozët me një kapje, ktheni ato përmbys dhe prisni që ato të qetësohen.

Receta e reçelit Aronia.

aronia jam recipe

Reçeli Aronia është një shtesë e përsosur për dolli në mëngjes, feta bukë me gjalpë dhe gjizë. Receta për reçelin e aronisë nuk është e vështirë të bëhet, dhe vetë produkti është shumë i shijshëm dhe i shëndetshëm.

Përbërësit:

 • 1 kg aronia
 • 1 kg sheqer
 • 0,5 gota ujë

Pastroni frutat e aronisë nga kërcellët dhe bishtat, shpëlajini në ujë të ftohtë dhe kullojini. Vendosini në një tenxhere, derdhni ujë dhe spërkatni me sheqer. Pasi uji të ketë zierë, gatuaj gjithçka për rreth 30 minuta, duke e përzier herë pas here. Lërini mënjanë tenxheren që të qetësohet brenda natës. Në mëngjes, zieni përsëri përmbajtjen, duke përgatitur reçelin në një zjarr të ulët. Fruti duhet të trashet në kombinim me sheqerin. Vendosni një produkt të tillë akoma të nxehtë në vazot e qelqit të rezervave, ktheni atë dhe kthejeni përmbys. Prisni derisa kavanozët dhe reçeli i aronisë të qetësohen.

Recetë e lëngut Aronia.

aronia juice recipe

Lëngu i Aronias është një nga konservat më të njohura, i cili bëhet nga këto fruta. Bërë në sezonin e verës dhe ruhet si duhet, me siguri do të jetë i dobishëm për periudhën e dimrit dhe do të ndihmojë në rritjen e imunitetit të trupit.

Përbërësit:

 • 3 kg aronia
 • 1 kgsheqer
 • qershi lë
 • acid limoni për shije

Para se të filloni të përpunoni aroninë, pastroni frutat, shpëlajeni atë në ujë të ftohtë dhe vendoseni së pari në frigorifer. Fruti duhet të ngrijë për disa ditë, gjë që do të ndihmojë në zvogëlimin e astringjencës së tyre karakteristike. Ju do të përgatisni lëng aronia në një shtrydhëse frutash.

Një shtrydhëse frutash e perimesh është një tenxhere e madhe që përbëhet nga disa pjesë. Numërimi nga poshtë: një enë me ujë, një enë me lëng me një tub silikoni me një pirg dhe një enë me fruta. Pjesa e sipërme është e mbuluar me një kapak qelqi. Hidhni ujin në enën e poshtme, vendosni pjesën e lëngut mbi të dhe në pjesën e sipërme vendosni një enë të mbushur me fruta akoma të ngrira. Ju gjithashtu mund të shtoni gjethe qershie dhe pak acid limoni për aromë. Spërkatni aronia me një kilogram sheqer dhe filloni të gatuani!

Vendosni shtrydhësen në sobë dhe gatuajeni në zjarr të ngadaltë për rreth 1.5 orë (duke llogaritur nga uji i vluar në rezervuarin e poshtëm). Sigurohuni që të ketë mjaft ujë në tenxhere dhe plotësoni nëse është e nevojshme. Ekziston një tub silikoni në seksionin e lëngut përmes të cilit lëngu shkarkohet. Pasi të keni hedhur lëng, zieni përsëri produktin dhe hidheni plotësisht në shishet e lëngjeve shtëpiake. Pas hollimit, mund të shijoni lëngun e freskët menjëherë, ose vendosni shishet me kokë poshtë dhe i vendosni në qilar.

Recetë e tinkturës Aronia.

aronia tincture recipe

Tinktura e Aronias është një recetë për shëndetin – forcon enët e gjakut, ndihmon njerëzit me hipertension dhe ishemi të stomakut. Kjo do të ndihmojë në pastrimin e trupit nga toksinat dhe madje të eleminojë efektet e dëmshme të kompjuterit në sytë tanë.

Përbërësit:

 • 2 kg aronia
 • 1 kg sheqer
 • 1 litër vodka të pastër 40-60%
 • 0.5 litra shpirt
 • limoni
 • 1.5 l ujë (pranverë ose i zier dhe i filtruar)

Pastroni frutin e aronisë, lajeni në ujë të ftohtë dhe kullojeni në një kullesë. Mos harroni të hiqni petioles dhe kërcell! Djeg limonin me ujë të vluar dhe zhvishem – prerë zhvishem në shirita dhe shtrydh mishin në një shtrydhës agrume. Vendosni frutat e aronisë dhe lëvoren e limonit në një tenxhere, hidhni 1,5 l ujë dhe gatuajeni për rreth 1 orë, në zjarr të ngadaltë. Mbuloni stokun dhe lëreni mënjanë për 24 orë.

Ditën tjetër, kaloni nëpër garzë dhe zieni përsëri. Shtoni sheqer në këtë lëng dhe përzieni që të tretet mirë. Pastaj shtoni lëngun e limonit të shtrydhur më parë, shpirtin dhe vodkën. Prisni derisa të ftohet, derdhni në një shishe më të madhe tinkture ose në disa të vogla. Lini mënjanë enët e tinkturës në një vend të freskët – do të jetë gati vetëm pas disa (6-7) muajsh.